Kategoriler
Manuel Terapi

Kalıcı İyileşmek Mümkün mü?

Kalıcı iyileşmek mümkün mü? Manuel tedavi kalıcı olabilmesi için, tedavi sonrasında önerilerimiz doğrultusunda günlük yaşam aktivitelerinde değişiklik yapılması şarttır. En sık yaptığımız öneriler: oturuş pozisyonu, yanlış hareket paterni, ağırlık kaldırma şekli ve stres yönetimi.

Kalıcı iyileşmek mümkün mü? İyileşmek mevcut sağlık durumundan dolayı oluşan şikayetlerin geçmesiyle ölçülür. Hasta birey lokal veya genel olarak hissettiği ağrı, uyuşukluk, karıncalanma, şişme, renk değişikliği v.b. gibi şikayetlerle uzmana başvurur. İyileştiğini de bu şikayetlerin geçmesiyle ölçer. Manuel terapiyle kalıcı iyileşmek mümkün mü? sorusunun cevabı ancak bu şikayetler geçince anlaşılır. Bir böbrek rahatsızlığı olduğu zaman hissedilen ağrı geçtiği zaman kişi kendini iyileşmiş kabul eder. Ancak -kalıcı olarak iyileştim mi- diye düşünmez. Bazen böbreklerden biri %60 performansla çalışsa bile ağrı yoksa dert yoktur. Kas iskelet sistemi rahatsızlıkları olunca kişinin bu ölçüsü değişiyor. “Manuel terapiyle kalıcı iyileşir miyim?” sorusunu sıkça duyuyorum. Bel fıtığı tam olarak düzelmeden iyileşmem diye bir inanç var. Bu bilgi kısmen doğru olarak kabul edilebilir ancak her daim geçerli değildir.

Kalıcı iyileşmek mümkün mü?
Kalıcı iyileşmek mümkün mü?

Manuel terapi yapısal hasar olmayan durumlarda %100 kalıcı tedaviyi sağlar. Yapısal hasar var iken semptomların düzelmesi ve günlük yaşam aktivitelerin ağrısız yapılabilmesini sağlar.

Kalıcı olarak iyileşmenin ölçüsü yoktur. Çünkü yırtıkta olsa bir menisküsün varlığı mı ağrı yapar yoksa yokluğu mu? Bazen menisküsün büyük bir bölümü alınır ve hasta kalıcı olarak iyileştim sayar. Bir çok hasta menisektomi ameliyatı olsa bile ağrı çekmeye devam ediyor; çünkü fonksiyonel yüklenmesi düzeltilmedi.

Fonksiyonel hasar ve günlük yaşam aktiviteleri düzelmeden kalıcı olarak iyileşmek mümkün değildir. Manuel terapi ile kalıcı olarak iyileşmek mümkündür.

Detaylı bilgi için Manuel Terapi Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir